2020-10-06

ZF przyspiesza prace nad inteligentnymi rozwiązaniami dla pojazdów użytkowych, aby rozwijać czysty, bezpieczny i wydajny transport

  • ZF rozbudowuje swoje portfolio technologiczne poprzez niedawne przejęcie WABCO
  • Światowe premiery inteligentnych rozwiązań odpowiadających na przyszłe wyzwania w obszarach transportu i mobilności
  • Dzięki zwiększonemu zasięgowi napędu elektrycznego i innowacjom w zakresie e-naczepy, ZF demonstruje swoje zaangażowanie w tworzenie bezpieczniejszych i bardziej ekologicznych flot komercyjnych
  • Poszerzone portfolio zwiększa możliwości ZF w obsłudze flot poprzez rozwiązania cyfrowe i sieciowe

Pokaż więcej
ZF przyspiesza prace nad inteligentnymi rozwiązaniami dla pojazdów użytkowych, aby rozwijać czysty, bezpieczny i wydajny transport

Friedrichshafen, Niemcy. Firma ZF stała się wiodącym partnerem technologicznym w branży pojazdów użytkowych dzięki dodatkowym możliwościom wynikającym z przejęcia firmy WABCO. Odgrywa również kluczową rolę w dążeniu branży do bardziej zrównoważonej, zintegrowanej w sieci i bezpieczniejszej przyszłości. Kładąc nacisk na działania zmierzające do redukcji emisji CO2 i poprawy standardów bezpieczeństwa, ZF znajduje się również w czołówce firm dostarczających rozwiązania umożliwiające osiągnięcie następnego poziomu automatyzacji i łączności cyfrowej pojazdów.

Bazując na niedawnym przejęciu firmy WABCO, ZF przyspiesza rozwój swojego portfolio produktów i systemów, w kierunku inteligentnych pojazdów użytkowych. Obejmuje to między innymi pierwszą w branży autonomiczną funkcję sprzęgania naczepy oraz energooszczędny zestaw samochodowy z przyczepą.

Unijne wymagania wobec producentów w zakresie redukcji emisji CO2 przez nowe pojazdy użytkowe o 15 procent do 2025 r., a do 2030 r. o 30 procent, sprawiają, że firma ZF jest nieocenionym partnerem dla branży pojazdów użytkowych, ponieważ popyt na elektryczne układy napędowe w autobusach i ciężarówkach gwałtownie rośnie. Ponadto, UE wymaga od 2022 r. nowych homologacji systemów wspomagania kierowcy, a od 2024 r. nowych rejestracji obejmujących zaawansowane systemy ostrzegania o martwych punktach.

Dzięki integracji wiodących zaawansowanych systemów wspomagania kierowcy i oszczędzania paliwa firmy WABCO z aktualną gamą technologii oferowanych przez ZF, koncern może zaoferować kompletne i unikalne portfolio produktów producentom samochodów ciężarowych, autobusów i przyczep, a także operatorom flot.

"Firma WABCO jest doskonałym partnerem strategicznym dla ZF. Dzięki jej przyłączeniu, szybciej osiągnęliśmy pozycję globalnego lidera, oferującego pełen zakres przyszłościowych technologii i systemów dla branży pojazdów użytkowych", powiedział Fredrik Staedtler, szef dywizji ZF Commercial Vehicle Control. "Mobilizujemy inteligencję pojazdów użytkowych, aby mobilność i transport stały się bardziej czyste, wydajne i bezpieczne. Tym samym wspieramy naszych klientów na całym świecie" – dodał Staedtler.

"Jeśli chodzi o rozwiązania dla następnej generacji pojazdów użytkowych, działamy na pełnych obrotach", - powiedział Andreas Moser, szef dywizji ZF Commercial Vehicle Technology. „Dzięki temu możemy zaprezentować takie innowacje, jak paliwooszczędny prototyp przyczepy ciężarowej, przeznaczony do energooszczędnej jazdy. Łączy on w sobie lekką konstrukcję i aerodynamikę ze zoptymalizowaną przestrzenią podwozia, oferując duże korzyści dla rozwoju przyszłych strategii elektryfikacji".

Firma ZF przyspieszyła również swój udany program elektryfikacji pojazdów użytkowych. Oś elektryczna ZF AxTrax AVE funkcjonuje na rynku już od kilku lat, a w tym roku koncern uruchomi seryjną produkcję centralnego elektrycznego napędu CeTrax. Do 2023 r. powstanie kompletny modułowy zestaw elektrycznego napędu, przeznaczony dla autobusów i samochodów ciężarowych o masie do 44 ton. Podobnie jak w przypadku innych systemów elektrycznych ZF, będzie on "technologią otwartą”, co oznacza, że może być połączony na przykład z akumulatorem lub ogniwem paliwowym.

Firma ZF rozszerza również swoje kompetencje w zakresie elektryfikacji przyczep z systemem eTrailer. Naczepa ta, ze zintegrowanym silnikiem elektrycznym, może przekształcić tradycyjną ciężarówkę, z którą jest połączona, w pojazd hybrydowy, który zużywa do 16 procent mniej paliwa. Ponadto, dzięki e-przyczepie, poprawia się trakcja i przyspieszenie, a jednocześnie zmniejsza się poziom hałasu i zużycie hamulców.

Firma ZF demonstruje ponadto przyszłościowe podejście do zwiększenia bezpieczeństwa pojazdów użytkowych. Nowe technologie to m.in. pierwszy w branży, w pełni zautomatyzowany asystent sprzęgania, który umożliwia samochodom ciężarowym samodzielne odnalezienie przydzielonej im naczepy i jej automatyczne przyłączenie. Zaprezentowano również kolejną innowację - Advanced Reversing Assist, czyli ulepszoną funkcję asystenta cofania dla ciężarówek. Oba rozwiązania pomagają zmniejszyć ryzyko wypadków, oferują zwiększone bezpieczeństwo i wydajność pracy, jednocześnie zmniejszając ryzyko opóźnień czasowych i kosztów napraw, które zazwyczaj wiążą się ze szkodami związanymi z manewrowaniem.

W przypadku zautomatyzowanych funkcji pojazdów, zaawansowane sterowanie ruchem pojazdów oparte na platformie oprogramowania WABCO ADOPTTM (Autonomous Driving Open Technology) zwiększa bezpieczeństwo, wydajność i produktywność operacyjną. Ramy ADOPT wykorzystują wiedzę firmy ZF w zakresie autonomicznej jazdy i sztucznej inteligencji w świecie pojazdów użytkowych, pomagając uprościć i przyspieszyć rozwój aplikacji do automatycznej jazdy dla kierowców wirtualnych (tzw. Autonomous Driving Artificial Intelligence). Zostały one zaprojektowane specjalnie z myślą o wspieraniu zautomatyzowanych trybów jazdy poprzez zapewnienie natychmiastowych, precyzyjnych manewrów i stabilnej kontroli nad pojazdem w odpowiedzi na automatyczną jazdę w świecie rzeczywistym.

Firma ZF zwiększa również swoje możliwości w zakresie digitalizacji i łączności z pojazdami, aby lepiej obsługiwać sektor flot pojazdów użytkowych. Rozszerzona i zintegrowana oferta technologii dla samochodów ciężarowych, autobusów i naczep zapewnia firmie ZF szeroki dostęp do bogatych baz danych systemów samochodowych, co z kolei zasila jej rosnącą ofertę aplikacji i usług opartych na chmurze w celu dalszej optymalizacji wydajności i bezpieczeństwa flot samochodowych.

MULTIMEDIA

Informacje prasowe
Obraz
Wideo
Audio

KONTAKT

Frank Discher

Commercial Vehicle Technology, Fleet Management Solutions and Electric Mobility

+49 7541 77-960770

frank.discher@zf.com

Thomas Wenzel

Director Global Corporate Communications

+49 7541 77-2543

thomas.wenzel@zf.com

Robert Buchmeier

Head of Technology and Product Communications

+49 7541 77-2488

robert.buchmeier@zf.com